Pondělí, 23 ledna, 2023
novinky

Agresívny slon skončil na Edisonovom elektrickom kresle

S jedným z najslávnejších vynálezcov všetkých čias Thomasom Alvou Edisonom sa v týchto dňoch spájajú dve výročia. Zatiaľ čo na konci roka uplynulo 143 rokov od chvíle, keď predstavil svetu svoju žiarovku, dnes to je 119 rokov od verejnej popravy cirkusovej slonice elektrickým prúdom.

Edison zaviedol jednosmerný prúd ako štandard pre distribúciu elektriny. Poplatky za príslušný patent tvorili značnú časť jeho príjmov, o ktoré nechcel prísť. Keď prišli Nikola Tesla a George Westinghouse so striedavým prúdom, rozhorel sa medzi nimi a Edisonom konkurenčný boj známy ako Vojna prúdov.

V rámci kampane, ktorá mala zdiskreditovať jeho konkurentov, usporiadal Edison sériu verejných popráv zvierat striedavým elektrickým prúdom. Chcel demonštrovať, že je nebezpečnejší ako ten jeho jednosmerný. Za obeť jeho akciám padlo niekoľko túlavých psov a mačiek, pár kusov dobytka a koní a jeden orangutan.

Smutným Edisonovým majstrovstvom bola v tomto ohľade cirkusová slonica Topsy, ktorá počas troch rokov zabila dvoch ošetrovateľov a jedného opitého diváka, ktorý jej zámerne spálil chobot cigaretou. Zoologická záhrada v Luna Parku na newyorskom Coney Islande usúdila, že Topsy musí preč. A pretože slonica mala povesť agresívneho zvieraťa a nikde ju nechceli, bolo rozhodnuté, že musí byť utratená.

Vedenie parku pôvodne uvažovalo o tom, že slonicu obesí, ale združenie na ochranu zvierat SPCA to považovalo za príliš kruté. Potom niekto navrhol, že by sa mohlo zviera zabiť prúdom, čo je postup, ktorý americká justícia používala na popravy odsúdencov od roku 1890.

Tejto šance sa chopil práve Edison a 4. januára 1903 v Luna Parku pred 1500 divákmi usmažil nebohého chobotnatca striedavým prúdom o napätí 6600 voltov. Topsy zahynula počas niekoľkých sekúnd, aj keď zviera pred popravou priviazali lodnými lanami a nakŕmili otrávenou mrkvou. Istota je skrátka istota: čo keby prúd nezabral a nevyspytateľná slonica sa rozzúrila a odtrhla?

Brutálna poprava dvadsaťosemročného zvieraťa poslúžila Edisonovi hneď dvakrát. Bola totiž zároveň aj propagáciou jeho kinetoskopu, ktorým ju natočil. Jeho krátky film Electrocuting an Elephant mohli potom vidieť aj tí, ktorí nechutnú demonštráciu nemali možnosť vidieť naživo.

Edison vtedy svojou akciou verejnosť zrejme presvedčil, že jeho jednosmerný prúd je lepší ako ten konkurenčný. Nakoniec ale beztak vyhrali jeho protivníci – striedavý prúd sa presadil a stal sa štandardom.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.