Pondělí, 23 ledna, 2023
novinky

Bol Nietzsche antisemita?

Filozofia nemeckého mysliteľa Friedricha Nietzscheho je často spájaná s princípmi nacizmu, čo je dané predovšetkým tým, že časť jeho učenia poslúžila ako podklad nemeckej rasovej diskriminácie. 

Friedrich Nietzsche sa vo svojom diele často venoval rase či kultúre, a tiež celkovému poňatiu človeka ako individuality, spoločenského tvora či bezbožného stvorenia. Vo vrcholnom období zaviedol Nietzsche pojený tzv. nadčloveka, ktorý mal byť určitým ideálom, za ktorým každý vo svojom vývoji v priebehu života smeruje – jedná sa o určité lepšie ja, ktorým by sme chceli byť. 

Teória o nadčloveku a trochu nešťastná kategorizácia národov podľa ich prispenia celkovému ľudskému vedeniu boli interpretované prispôsobené potrebám fašistickej ideológie.

Nietzsche sám však antisemitský postoj nemal, práve naopak – jednotlivé národy ho fascinovali av každom videl určitú hodnotu, ktoré pre celé ľudstvo majú.

Zaujímajú Vás aj veci medzi nebom a zemou? Potom Vás pozývame na náš blog, kde o týchto veciach píšeme zaujímavé články. Ale aj o iných.

Napríklad móde, šperkoch, drahých kameňoch, prírode, slávnych ľuďoch, zvieratách či o tom čo pre nás majú pripravené hviezdy a mnoho ďalších.

Mrknite sa na naše články, kde sa napríklad dočítate o tajomstve horoskopu či aký je rozdiel medzi tým čo poznáme a tým čínskym, ktorý je iný ako náš štandardný. Alebo Vás nalákame citátmi o láske či živote?

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.