Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Covid marihuane prospieva. Ľudia hulia stále viac, zo stresu aj nudy

Pokiaľ pandémie covidu-19 niečomu skutočne prospieva, tak predaju marihuany. Holandské coffeeshopy snáď nikdy nemali toľko zákazníkov ako teraz. Ich stálu klientelu rozšírili napríklad ženy v domácnosti, ľudia utekajúci pred úzkosťou každodenného života aj tí, ktorí sa kvôli obmedzeniam jednoducho viac „nudia“.

Pri pokladni coffeeshopu No limit v Haagu sa zdá, že prúd nakupujúcich neberie konca. Mnohí zákazníci od začiatku pandémie covidu-19 konzumujú viac konope, aby upokojili svoje nervy a zbavili sa nudy, napísala agentúra AFP. „Covid sa nám osvedčil,“ usmieva sa jeho majiteľka Carmelita a spomína, že pred pandémiou obslúžila 300 až 350 zákazníkov denne. Dnes ich je viac ako 500, hovorí elegantná štyridsiatnica s potešením.

Holandsko v súvislosti s výskytom nového koronaviru vyhlásilo na začiatku roku 2020 niekoľko čiastočných uzáver, ktoré obmedzili prístup do barov, reštaurácií, koncertných sál a diskoték. Útek je však možný aj doma. Krajina toleruje fajčenie marihuany od roku 1976. Hašiš, konope a ich deriváty je možné kúpiť v coffeeshopoch, v Haagu je asi tridsať takýchto obchodov.

„Predtým ľudia chodili do klubov. Tie však ukončili činnosť. Takže teraz zostávajú doma, kde viac fajčia,“ podotýka Carmelita, ktorej klientela sa rozrástla o „veľa žien v domácnosti, ktoré si kupujú trávu, aby sa dobre vyspali“.

„Človek jednoducho fajčí jointy, pretože v meste nie je čo robiť,“ hovorí osemnásťročná Sophia Dokterová, ktorej spotreba marihuanových cigariet sa zvýšila z „dvoch až troch“ týždenne na „šesť až sedem“. Pieter, ktorý ju sprevádza, hovorí o „nude“, ktorou sa mu tak darí prekonávať.

Mozog na dovolenke
Podľa prieskumu zdravotného inštitútu Trimbos uvádza 90 percent holandských užívateľov, že od začiatku pandémie užívajú konope rovnako často alebo častejšie ako predtým. Tri štvrtiny z nich užívajú marihuanu každý deň.

„Ľudia sa nechcú zísť. Je to pre nich spôsob, ako sa vysporiadať s úzkosťou každodenného života,“ poznamenáva historik Stephen Snelders, ktorý sa venuje dejinám drog. Dodáva, že podobné rozdiely boli v Holandsku pozorované aj u tabaku a ópia počas epidémií moru.

V dobe pandemického stresu „je pre mozog vždy dobré vziať si dovolenku“, tvrdí Gerard Smit, majiteľ ďalšieho coffeeshopu Cremers, ktorý ilustruje výrazný trend v krajine: od pandémie covidu-19 sa tieto obchody, ktoré kedysi slúžili ako miesta na stretávanie, vyprázdnili a stali sa v podstate predajňami. „Aj keď sa máme radi, o jointy sa už nedelíme,“ hovorí Smit.

V roku 2020 nadobudol platnosť zákon zakazujúci fajčenie v uzavretých priestoroch, vrátane fajčiarskych, čo niektorých pravidelných návštevníkov odradilo. Tí, ktorí zostanú, musia opustiť priestory o 17:00, kedy sa kvôli novým protikoronavírusovým opatreniam zatvárajú obchody, ktoré nepredávajú potrebný tovar.

Preto sa predaj so sebou stal veľmi obľúbeným. Pri pulte ďalšieho coffeeshopu Waterworld sa neustále striedajú nakupujúci. Vo veľkých plastových škatuliach sú vystavené rôzne druhy marihuany s príznačnými názvami, ako je „ovocný punč“, „zmrzlina“ alebo „hmla zabudnutia“.

„Pozor, vo vnútri smú byť len traja ľudia,“ hovorí predavač Mesut Erdogan, ktorý sa snaží regulovať prúd zákazníkov. „Aby sme zabránili šíreniu koronavírusu, je fajčiareň až do odvolania uzavretá,“ stojí na dverách.

Zmení covid zákony?
Zatiaľ čo predtým bol Waterworld plný ľudí, teraz už tam „nikto nechodí“, hovorí jeho majiteľ Abdoel Sanhaji, ktorý je zároveň predsedom Haagskej asociácie coffeeshopov a dúfa, že po pandémii dôjde k legislatívnym zmenám v jeho odvetví.

Napriek tomu, že konzumácia a predaj konope je dekriminalizované, zvyšok dodávateľského reťazca je ilegálny. Marihuana, ktorú obchodníci denne predávajú po kilogramoch a ktorej nákupnú cenu priznávajú holandským daňovým úradom, je v Holandsku nelegálna.

V coffeeshopoch sa otvorene predávajú drogy pôvodom z USA alebo Kanady, ktoré do Holandska pašujú rôzne mafiánske organizácie. Pestovanie konope je v krajine zakázané.

„Celý deň perieme peniaze,“ posťažuje sa Carmelita. „Sme ilegálni takmer vo všetkom, čo robíme, okrem platenia daní.“

Holandsko sa chystá začať experiment v desiatich pilotných mestách, kde budú coffeeshopy predávať legálne vypestované konope. Výsledky sa čakajú za štyri roky.

Related articles

Comments

--- reklama ---PR článek