Čtvrtek, 25 dubna, 2024

Predtým luxus, dnes nevyhnutnosť. Sýrčania doma nemajú teplú vodu, chodia sa umývať do kúpeľov

Predtým bola popoludňajšia návšteva starých kúpeľných domov v sýrskom Halabe (Aleppo) príjemným odpočinkom spojeným s počúvaním hudby a klábosením s priateľmi počas mydlovej masáže. Dnes je pre Sýrčanov takmer nutnosť, ak sa chcú raz za čas poriadne umyť. Domácnosti totiž nemajú dosť paliva, a teda elektriny na ohrev vody. Teplú vodu tak šetria hlavne na deti.

„U nás doma elektrina väčšinu dňa nefunguje, tu sa môžeme sprchovať, ako dlho chceme,“ povedal agentúre AFP tridsaťjedenročný Muhammad Harírí. V kúpeľoch si musel vystáť polhodinový front, než sa dostal na rad.

Halab má niekoľko kúpeľných domov, v ktorých sú miestnosti s parou, šesťstranné fontány a priestory s charakteristickými klenbami. Mnoho storočí slúžili ako sociálne centrá, kde sa muži spoločne umývali, počúvali hudbu aj jedli. Teraz, keď sa elektrina vypína na mnoho hodín denne, sa stali útočiskom tých, ktorí sa chcú za chladnej zimy poriadne umyť a prehriať.

Hammám al-Kavás je jeden z 50 kúpeľných domov v meste. Horúcu vodu a paru tam zaisťujú kúrením v kotloch na naftu a drevo. V bočných miestnostiach posedávajú muži omotaní uteráky, naberajú teplú vodu z nádrže a niektorí si pri tom spievajú. Kúsok ďalej ich pár leží na mramorovej podlahe a maséri ich drhnú mydlom a hubou. Koronavírusové obmedzenia patria do iného sveta.

Doma päť minút, v kúpeľoch päť hodín
Harírí sem chodieval s otcom a strýkovmi ako chlapec. Teraz sem chodí so synom nie preto, aby pokračoval v rodinnej tradícii, ale pretože doma nie je pre päťčlennú rodinu dosť vody. „Tam sa musím osprchovať za päť minút, tu môžete zostať päť hodín,“ hovorí.

Mnoho halabských kúpeľov bolo počas vojny poškodených, takže prevádzka ich obnovila asi len desiatka. Hammám al-Kavás po dedkovi zdedil Ammár Radván. Má 33 rokov a nikdy si nemyslel, že by kúpele mohli znova fungovať. Teraz sedí na recepcii a prideľuje telefonujúcim zákazníkom termín návštevy. „Otvorili sme v roku 2017, keď skončili boje o Halab. Nedúfali sme v takú návštevnosť,“ hovorí Radván.

Džalál Hilú je pravidelný zákazník. Má tri deti a chodí sa sem poriadne umyť aspoň raz za mesiac. Ako väčšina v Halabe sa doma umýva studenou alebo vlažnou vodou. Tento rok sa kvôli nedostatku paliva začala elektrina vypínať aj na 20 hodín denne. Aby zaistil rodine hygienu, musí niekedy Hilú vodu ohriať nie v elektrickom bojleri, ale v kotli na drevo. „Chceme zaistiť horúcu vodu hlavne deťom,“ hovorí.

Podobné je to u Nádira Mašlaha. „Ja som sa poriadne vykúpal pred dvoma týždňami,“ hovorí 58-ročný muž, ktorý sa práve nechal vydrhnúť. „Doma majú prednosť deti, a keď nejaká teplá voda zostane, pre mňa to už nestačí,“ vysvetľuje.

Mašlaha je vládny zamestnanec, má šesť detí a doma málo pohodlia. V kúpeľoch si pohovie a zafajčí vodnú fajku. „Skôr sa chodilo do kúpeľov hlavne sa pobaviť, dnes je to raz alebo dvakrát do mesiaca nevyhnutnosť,“ hovorí.

Related articles

Comments

--- reklama ---PR článek