Pondělí, 23 ledna, 2023
novinky

Must have tredy tohto roku

Trendy na rok 2022 predovšetkým reflektujú túžbu po prírode a prirodzenosti, ktoré nám v posledných rokoch, keď sme boli zatvorení vo svojich domovoch, chýbali. Z rovnakého dôvodu odborníci očakávajú návrat veselých farieb. Čo si teda zaobstarať do bytu?

… neustále vzrastá. Vojvodí najmä odtiene temne zamatovej alebo šalviovej, ktoré sa objavujú na pohovkách, textíliách či drobných dekoráciách. Táto predikcia vychádza z pozorovania Pinterestu, ktorý v roku 2021 zaznamenal nárast vyhľadávania inšpirácie zelenými interiérmi o 80 percent a potvrdzuje, že máme túžbu pustiť do svojich domovov zelené farby inšpirované prírodou.

Je to zrejme dôsledok dlhého uväznenia v domácich interiéroch, ku ktorému nás donútila covidová pandémia. Preto sme si lepšie začali uvedomovať silu prírody, ktorá nás povznáša a revitalizuje.

K zelenému trendu patrí aj masívny návrat izbových rastlín do interiérov, ktorý sa začal prejavovať v minulých rokoch.

TVARY PRÍRODY
Strohú pravouhlú geometriu tento rok vystriedajú organické tvary. Tieto mäkké tvary dodávajú našim interiérom plynulosť, pohyb a zároveň pokoj a rovnováhu. Trend organických tvarov v interiéroch sa vracia k designu oslavujúcemu lásku k životu, ktorý zahŕňa prvky, ktoré pripomínajú alebo naznačujú formy živých organizmov.

Možností, ako organické tvary využiť v interiéroch, je potom celý rad. „Tento trend sa premieta aj do výroby zrkadiel na rok 2022. Vďaka svojej nevšednosti sa stávajú organické tvary zrkadiel výrazným dekoratívnym prvkom interiéru, ktorý zaujme v každej miestnosti,“ hovorí Lucie Hronová zo spoločnosti Amirro.

VÝRAZNÉ FARBY
V posledných rokoch vládli interiérom upokojujúce neutrálne odtiene. Trendy sa ale začali obracať a okrem zelenej sa ako viera v optimizmus a lepšia budúcnosť vracia farebnosť, a to hlavne do miestností, kde by ste to čakali najmenej. Do kuchyne, ktorá sa už nemusí obmedzovať na neutrálne alebo osvedčené odtiene.

Nebojte sa do tohto priestoru pustiť radosť a širšiu paletu farieb s farebnými spotrebičmi, maľovanými stenami aj doplnkami. Pre sebavedomejší vzhľad môžu mať výraznú farbu aj skrinky, ktoré sa striedajú v odtieni a vytvárajú tak moderný a hravý priestor.

Kľudná spálňa
Veľa spální sa počas pandémie premenilo na domácu kanceláriu. „Pre nadchádzajúci rok je tak prianím vrátiť spálňu pokoj, harmóniu a urobiť z nej opäť miesto na príjemný odpočinok,“ hovorí Kamil Dunaj zo spoločnosti Getberg.

Zamerajte sa preto na náladové osvetlenie, upokojujúce mäkké farebné odtiene i textúry na prehozoch, závesoch, ale predovšetkým na posteľných obliečkach a dekoratívnych vankúšoch. Zaobstarajte si zatemňovacie závesy pre kvalitné a hlboký odpočinok. Nočné stolíky by potom mali diskrétne označovať vašu posteľ a mal by na nich byť dostatok miesta na dobrú knihu a pohár vody. Nabíjačky, telefón a ďalšiu elektroniku nechajte v pracovni alebo inej miestnosti.

VONKAJŠIE MOTÍVY
Kto mohol, ten sa v čase pandémie upratal na chatu či chalupu. Pokiaľ sa vám po ich idylickom prostredí cnie, prenesie si ich atmosféru aj do mestských bytov. Aj tu sa teda odráža túžba po pokoji a radosti z čistej prírody. Tú prezentujú kvetinové potlače a vzory, povrchy natreté kriedou, organické textúry a drevo.

ORIGINÁLNE SVIETIDLÁ
Osvetlenie ovplyvňuje aktivitu a dobrú nápadu. Funkčné a módne svietidlá umožňujú nielen nasvietiť priestory v našich domovoch, ale zároveň môžu pôsobiť ako pútavé umelecké dielo. Trendy sú tak výrazné svietidlá, ktoré odrážajú osobný štýl.

Vracia sa aj obľuba starožitného štýlu aj krištáľových lustrov v moderných interiéroch. „Zaujímavosťou je, že krištáľové lustre dnes nemusia rozžiariť iba umelé žiarovky, ale aj prirodzené denné svetlo. Môžu byť totiž takzvaným difuzérom alebo rozptyľovačom svetla zo svetlovodov,“ hovorí Jakub Brandalík zo spoločnosti Lightway.

Obyčajné svetlá a lampičky sa potom stávajú dekoratívnymi prvkami, kedy štýl a atmosféru interiéru nedotvára iba podkres z ich svetla, ale aj samotný dizajn zvoleného svietidla. A späť sa vracajú aj farebné žiarovky, dobrou voľbou môžu byť RGB žiarovky, pri ktorých je možné vyberať farebnosť svetla podľa nálady.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.