Pátek, 26 dubna, 2024

Ošetrovanie dreva v interiéri je rovnako dôležité: Ako na to?

Mnohí pri sa pri starostlivosti o drevené povrchy sústreďujú predovšetkým na tie, ktoré sú umiestnené v exteriéri. Myslieť však treba aj na interiér. 

Drevo je prírodným materiálom, ktorý je nadčasový a skvelo doplní akýkoľvek interiér. Aby ste predĺžili jeho životnosť je potrebné nezabúdať na jeho pravidelné ošetrovanie. Správna starostlivosť by mala začínať už pri bežnom čistení a údržbe. Drevo vo všeobecnosti netreba vystavovať nadmernej vlhkosti a kontaktu s vodou. Čistenie by malo byť šetrné. V prvom kroku stačí odstrániť prach a nečistoty vysávačom, prachovkou alebo jemnou suchou handričkou. Až následne môžete povrch čistiť vlhkou handričkou s prostriedkom určeným na drevené povrchy.

Aj pri správnom čistení a pravidelnej údržbe sa však môže stať, že drevo časom stratí svoj pôvodný vzhľad. Objaviť sa môžu nielen mechanické poškodenia, ako ryhy a škrabance, ale aj vyblednutie farieb či strata lesku. Ak sa chcete podobným situáciám vyhnúť, alebo potrebujete oživiť vzhľad dreva v interiéri, zamerajte sa na jeho ošetrenie.

Olejovanie drevených povrchov

Jednou z možností, ako ošetriť drevo v interiéri, je použitie oleja. Olej po aplikácií na drevený povrch nezmení jeho pôvodnú farbu, práve naopak, zvýrazní jeho prirodzenú štruktúru. Okrem toho drevo zostane príjemné na dotyk a zachová si zdravý lesk. Tento spôsob ošetrenie dreva ho navyše chráni pred vlhkosťou. Olej sa totiž vpije hlboko do štruktúry dreva a odpudzuje vodu.

Olejovanie drevenej podlahy je proces, ktorý je v porovnaní s olejovaním menších povrchov časovo náročnejší. Ak vaša drevená podlaha potrebuje oživiť, neváhajte sa obrátiť na odborníkov.

Aké sú výhody a nevýhody laku?

Inou možnosťou, ako ošetriť drevo v interiéri,  je použitie laku. Lak vytvára na povrchu dreva ochranný film, ktorý ho chráni pred vlhkosťou a poškodením. Okrem toho nemení jeho prirodzenú farbu. Nevýhodou je, že tento film býva krehký a tým pádom náchylný na mechanické poškodenie. Lak na často používaných a namáhaných drevených povrchoch môže časom prasknúť a odlúpiť sa. V takom prípade už neplní svoju funkciu a drevo môže poškodzovať vlhkosť, ktorá sa cez narušenú ochrannú vrstvu dostane do jeho štruktúry. Lokálna oprava nábytku ošetreného lakom navyše nie je možná.

Prírodné vosky a lazúra

Ďalšou alternatívou, ako ošetriť drevo u vás doma, je použitie vosku. Tá je čoraz populárnejšia aj vďaka tomu, že mnohé vosky sú vyrobené z prírodných zložiek šetrných k životnému prostrediu. Vosk, rovnako ako predchádzajúce varianty, nemení farbu dreva a chráni ho pred vlhkosťou.

Inou možnosťou je i lazúra na drevo. Oprava dreva a ošetrenie drevených povrchov lazúrou chráni pred vlhkosťou a UV žiarením. Na rozdiel od predchádzajúcich možností, lazúra jemne sfarbuje drevo, no necháva vyniknúť jeho prirodzenej kresbe.

Je na vás, aký spôsob ošetrenia dreva si zvolíte, dôležité je, aby ste ani tento krok v starostlivosti o drevené povrchy u vás doma nezanedbali.

Related articles

Comments

--- reklama ---PR článek