Pondělí, 23 ledna, 2023
novinky

Vaječné škrupiny sú pre domácnosť poklad. Prečo?

Ročne spotrebujeme stovky vajec a toľko užitočné škrupiny väčšinou skončia v koši. Pritom existuje toľko spôsobov, ako ich využiť v domácnosti a na záhrade. Buďte bystrí a zbytočne neplytvajte!

Koľkokrát sa vám stalo, že ste siahli po svojich verných kuchynských nožniciach, aby ste nakrájali čerstvé bylinky do polievky a ony boli tupé!

Nie je potrebné bežať hneď k nožiaru. Namiesto toho nastrihajte niekoľko vaječných škrupín. Tvrdé a drsné škrupiny pri strihaní nabrúsia čepele a vaše kuchynské nožnice budú opäť ako nové.

V obchode ste si kúpili novú značku kávy v zľave, ale zistili ste, že je príliš kyslá. Na stiahnutie kyselín stačí pridať pred varením do kávovej usadeniny 1 lyžičku čistých, rozdrvených vaječných škrupín. Alkalické škrupiny neutralizujú kyslosť bez toho, aby narušili chuť kávy.

Biely porcelán vášho obľúbeného hrnčeka je po plný hnedých usadenín od toho, ako si každé popoludnie doprajete svoju obľúbenú šálku?

Ak chcete odstrániť odolné škvrny z porcelánu, vložte do hrnčeka niekoľko vaječných škrupín, zalejte horúcou vodou a nechajte do rána odstáť. Porézne vaječné škrupiny pomôžu absorbovať čajové pigmenty a hrnček bude zase ako nový. A to je len jedno z mnohých využití vaječných škrupín na čistenie riadu.

Trápi vás stvrdnutá a nevzhľadná kožička v okolí nechtov? Verte alebo nie, ale vaječné škrupiny ju zmení a mäkký zamat.

Rozlámte vaječnú škrupinu a kúsky položte na kožičku membránou dole. Nechajte niekoľko minút pôsobiť. Blany na škrupinkách obsahujú živiny, ktoré pomáhajú zmäkčiť kožičku a zanechávajú nechty krásne.

Pri umývaní riadu v dreze sa stáva, že kúsky jedla časom upchajú odtok. Aby ste tomu predišli, nechajte pred začiatkom umývania niekoľko väčších kúskov vaječných škrupín vo vnútri odtoku drezu. Pevné zvyšky jedla sa v škrupinách zachytia a po skončení práce ich môžete jednoducho vyhodiť.

Bolí vás kĺby? Ak chcete dosiahnuť úľavu, vyskúšajte toto: Pridajte kúsky rozbitej vaječnej škrupiny do sklenenej nádoby, zalejte jablčným octom a uzavrite. Nechajte pôsobiť dva dni. Ako ocot rozpúšťa škrupiny, do tekutiny sa dostanú živiny, ktoré hoja kĺby, ako je kolagén, glukosamín a chondroitín. Akonáhle sa škrupiny rozpustia, roztokom potierajte boľavé miesta, aby ste im uľavili.

Kvetináčiky z vaječných škrupín nielenže uľahčia manipuláciu s mladými rastlinkami, ale ešte im zaistia výživu.

Stačí naplniť čisté škrupiny zeminou pre kvetináče, pridať semienka a umiestniť ich do krabičiek od vajec. Potom ich postavte blízko okna. Akonáhle počasie dovolí, preneste škrupiny do kvetináča alebo na záhradu. Bielkoviny v škrupinách pomôžu semenáčikom s výživou, takže vyrastú veľké a silné.

A to je len čiastočný zoznam toho, ako môžete využiť vaječné škrupiny v domácnosti. Pred Veľkou nocou poslúži ako súčasť tematických dekorácií, na záhrade pomôžu proti nájazdom slimákov a než do koša ich vyhadzujte do kompostu, ktorý obohatí o cenné živiny. Pokiaľ poznáte niekoho, kto chová sliepka, venujte škrupiny jemu. Sú totiž pre nosnice učineným pokladom, ktorý im pomáha doplniť cenný vápnik, ktorý pravidelnou znáškou strácajú.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.