Pondělí, 23 ledna, 2023
novinky

Výmenu kuchynskej dosky, drezu a batérie zvládnete aj vy. Ako na to?

Na drobné remeselné práce v domácnosti, ako je výmena batérie či pracovnej dosky v kuchyni, si obvykle pozývame remeselníka. Pri tom nejde o zložité operácie, ktoré zvládne priemerne zručný muž. A podľa nášho návodu aj šikovná žena….

Novú pracovnú dosku kúpite v obchodných domoch s nábytkom, v hobby marketoch, kuchynských štúdiách, široký výber je na internete. Najlepšie sa doma bude inštalovať doska masívna, dyhovaná alebo lamino. Inštaláciu kamennej dosky nechajte radšej na odborníkoch.

Zakúpenú dosku si nechajte odrezať na požadovaný rozmer, pokiaľ túto službu daný obchod neponúka, zostane to na vás.

Často sa stáva, že dosku treba prispôsobiť napríklad šikmej stene. V takom prípade jednoducho prenesiete nepravidelný priebeh steny pomocou dreveného kolíka a ceruzky na kuchynskú dosku, zrežete ju pozdĺž vyznačenej linky a prisuniete presne k stene.

Najprv odstráňte pôvodnú dosku, a to tak, že zospodu – obvykle vo vnútri skriniek – uvoľníte skrutky.
Prichádza čas na výrez na drez a varnú dosku. Pamätajte, že keď raz porežete, nebude cesty späť, a preto si radšej niekoľkokrát overte predkreslené rozmery.
Režeme priamočiarou pílou. Pre správne nasadenie pílového listu vyvŕtajte v jednom rohu požadovaného výrezu otvor s veľkosťou 10 mm. Potom mierne pritlačte na priamočiaru pílu a ostrým pílovým listom vyrežte potrebný otvor. Dbajte na to, aby horné okraje kuchynskej dosky nepraskli.
Na vytvorenie okrúhlych výrezov použite špeciálne náradie na kruhové výrezy, ktoré patria k príslušenstvu priamočiarej píly. Pílu potom môžete viesť v požadovanom priemere ako kružítko.
Pokiaľ máte všetky potrebné výrezy hotové, ošetrite ich proti vlhkosti. Naneste na reznú plochu prúžok silikónu a rozotrite ho japonskou stierkou.
Pred priskrutkovaním pracovnej dosky musia byť spodné skrinky presne zosadené a zoskrutkované.
Potom položte kuchynskú dosku a upevnite ju k spodným skrinkám kovovými uholníkmi či ešte lepšie špeciálnymi spojkami zloženými z horného a dolného dielu. Dolná časť spojky sa pripevní na spodnú stranu kuchynskej dosky a hornú časť na bočnú stenu spodnej skrinky. Potom oba diely na seba nasaďte a zaskrutkujte. Toto spojenie je možné kedykoľvek opäť povoliť.
Ukončovacie listy bránia zatekaniu vody za linku a pomáhajú tak chrániť korpus. Nosné a krycie profily prirežte na presnú dĺžku. Na vnútorné aj vonkajšie rohy existujú špeciálne profily. Pri tejto metóde nie je potrebné používať šikmý rez. Nosný profil priložte tesne k stene. Na upevnenie vyvŕtajte do kuchynskej dosky otvory na skrutky (pre skrutky 3 x 20 mm použite vrták 2 mm). Po priskrutkovaní upevníte krycí profil a konce uzavrite tvarovanými profilmi.

V prípade, že meníte iba drez do starej pracovnej dosky, dbajte na to, aby ten nový mal správne rozmery ako pôvodný. V opačnom prípade je potrebné na pracovnej doske upraviť otvor. Pri novej doske otvor vyrežete pomocou priamočiarej píly, ako je popísané vyššie.
Takto pripravený drez sa celý zasadí do výrezu a svorky sa zospodu priskrutkujú k okraju.
Podľa priloženého návodu namontujte na drez odtok. Do otvoru na vodovodnú batériu zasuňte pripojovaciu hadicu a nohu batérie, nasaďte stabilizačnú dosku a všetko dohromady napevno priskrutkujte matkou. „Priebežne kontrolujte správne vyrovnanie batérie, aby sa pri uťahovaní nepretočila. Na utlmenie hluku pri náraze vody na spodnú stranu odkvapkávacej plochy nalepte priložené tlmiace dosky a na okraj drezu pripevnite dodané upevňovacie svorky,“ radí Adéla Kadlečíková z Hornbachu.

Pri montáži kuchynskej batérie sa ako prvé pripevňujú rohové ventily do steny. Pred zaskrutkovaním ich pomocou izolačného konope a tesniacej pasty utesníte. Existujú aj rohové ventily s tesniacim krúžkom, ktoré už nie je potrebné dodatočne utesňovať.
Do batérie naskrutkujte obidve pripojovacie hadice. Dbajte pritom na správne priradenie teplej a studenej vody. Hadicu zaskrutkujte pevne iba rukou a potom prevlečte batériu spolu s hadicami do otvoru na kohútik.
Podľa návodu sa zospodu naskrutkujú pripevňovacie súčiastky ako stabilizačná doska, kovový krúžok a prezlečená matica. Pripojovaciu hadicu spojte s rohovými ventilmi a namontujte sifón. Po montáži nezabudnite otvoriť hlavný vodovodný kohútik a otvoriť oba dva rohové ventily. Pustite vodu a ohmatajte jednotlivé spoje rúk. Tak skontrolujete, či všetko dokonale tesní.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.