Úterý, 23 dubna, 2024

Nákupy sa dajú užiť aj s nízkym rozpočtom – ako šetriť

Nakupovanie je jedným z najväčších pôžitkov v živote, ale môže to byť drahý koníček. Našťastie existujú spôsoby, ako si dopriať nákupnú terapiu bez toho, aby človek pri tom minul všetky svoje úspory. Ako na to a ako sa dá ušetriť? 

Základom lacného nakupovania je, samozrejme, vyhľadávať predajne a online predajcov s výpredajmi a zľavami. Najviac sa oplatí plánovať nákupy na konci sezóny, keď predajcovia ponúkajú väčšie zľavy.

K zľave sa dá rýchlo dostať aj prostredníctvom zľavových kupónov. Niektoré e-shopy ponúkajú menšie zľavy pri prvom nákupe, zväčša s podmienkou registrácie. Tá však  nezaberie veľa času ani úsilia. 

Okrem ušetrenia peňazí bude človek aj ekologický, ak bude nakupovať z druhej ruky. Dnes je k dispozícii naozaj všetko, oblečenie, nábytok aj spotrebiče. Ak bude pozorný, dostane sa ku kvalitným a neopotrebovaným veciam za veľmi málo peňazí. A v niektorých momentoch môže využiť aj pôžičku ihneď na účet online bez registra.

Nákup na splátky bez registra

Ponuky s nízkymi mesačnými platbami a lákavými podmienkami získavajú pozornosť mnohých spotrebiteľov. Nákup na splátky bez registra môže byť nepochybne pohodlnou možnosťou, ktorá umožňuje ľuďom získať veci, na ktoré by inak nemali momentálne dosť peňazí. 

Ako každá pôžička, aj nákup na splátky má svoje výhody a nevýhody. Jedným z pozitív je, že spotrebiteľom umožňujú získať potrebné veci okamžite a následne ich splácať vo vyhovujúcich mesačných čiastkach. 

Oplatia sa najmä v prípade nečakaných situácií, keď človek zrazu potrebuje nový spotrebič, elektroniku alebo dokonca automobil. Nákupy na splátky tiež umožňujú ľuďom rozložiť náklady na viac mesiacov, čo uľaví ich rozpočtu.

Nevýhodou nákupu na splátky bez registra je potenciálne riziko s ním spojené. Pri rozhodovaní sa pre túto možnosť je nevyhnutné dôkladne zvážiť finančnú situáciu a schopnosť splácať dlhodobý záväzok.

Mnohé z ponúkaných splátkových plánov môžu mať vysoké úrokové sadzby, čo znamená, že spotrebiteľ nakoniec zaplatí viac, než by zaplatil ihneď. Ak splátky nestihne včas a správne splácať, môže to viesť k dodatočným poplatkom, penalizáciám alebo dokonca negatívnemu vplyvu na kreditnú históriu.

Ako si požičať peniaze

Finančný trh je plný výhodných aj menej výhodných pôžičiek. Preto je vopred dôležité preskúmať podmienky, napríklad:

  • výška úrokovej sadzby a RPMN
  • výška poplatkov za vedenie 
  • poplatky za predčasné splatenie alebo zmeny v splácaní 
  • výška sankcií v prípade neschopnosti včas splácať

Dnes sa klient ľahko dostane k pôžičke ihneď na účet online bez registra. Na weboch poskytovateľov sú väčšinou dostupné online formuláre, ktoré stačí vyplniť a odoslať elektronicky. Touto cestou sa človek dostane k rýchlemu predschváleniu pôžičky. 

O čosi ťažšie človek získa pôžičku pre nezamestnaných, no s dobrým kreditným skóre má šancu aj osoba bez zamestnania. S dobrou a výhodnou pôžičkou si môže každý nakúpiť tovar alebo služby predčasne, bez toho, aby niekedy až roky čakal, kým si nasporí. 

Ak je niekto nezamestnaný – študent, požiadať môže o tzv. študentskú pôžičku, ktorá je zväčša s veľmi nízkym úrokom. Prípadne môže požiadať o príspevok z Fondu na podporu vzdelávania. Študent si tak môže dovoliť ubytovanie alebo nákup niekedy naozaj drahých učebných materiálov. 

Samozrejme, na koniec netreba zabúdať ani na na spomínané nákupy na splátky bez registra, ktoré sú najlepšie v prípade neočakávaných výdavkov. Na Slovensku tieto služby ponúka Quatro a Home Credit. 

Ako šetriť počas straty zamestnania

Šetriť peniaze počas nezamestnanosti môže byť náročné, ale s niekoľkými opatreniami a plánovaním je to možné. Spočiatku si treba vytvoriť rozpočet. V ňom si osoba presne uvedie svoje príjmy a výdavky. Stanoví si priority a obmedzí výdavky na nevyhnutné položky, ako je strava, bydlisko a zdravotné náklady.

V prvom rade treba prehodnotiť svoje návyky a hľadať spôsoby, ako znižovať náklady. Napríklad sa môže človek vzdať predplatného na nepotrebné služby, ako sú streamingové platformy, aplikácie či dokonca hry. 

Úverové karty treba používať čo najmenej. Ak už ich niekto má, mal by ich využívanie minimalizovať. Staré a nevýhodné úvery možno refinancovať a získať tak aj pôžičku pre nezamestnaných, často s výhodnejším úrokom a možnosťou znížiť výšku splátok.

Tu sú ďalšie tipy, ako šetriť:

  • Hľadať alternatívne zdroje príjmu. Počas obdobia nezamestnanosti sa môže človek posnažiť nájsť spôsoby, ako zarobiť ďalšie peniaze. Môže ísť o dočasné zamestnanie, prácu na voľnej nohe, predávanie nepotrebných vecí alebo poskytovanie služieb, ak je to možné.
  • Vyhľadať sociálne programy a podporu. Môže ísť dávky v nezamestnanosti, potravinové banky alebo miestne organizácie, ktoré poskytujú pomoc v oblasti bývania alebo zdravotnej starostlivosti.
  • Udržiavať si zdravie a pohodu. Aj v ťažších časoch si treba zachovať dobré fyzické a duševné zdravie, pretože to môže mať priamy vplyv na ďašie finančné rozhodovanie. Každý si môže doma zacvičiť, meditovať alebo vyjsť do verejných priestorov na rekreáciu.  
  • Zvážiť rekvalifikáciu. Počas obdobia nezamestnanosti sa dá zamerať na rozvoj svojich schopností a zručností. Na Slovensku existuje finančná podpora, ktorú osoba získa, ak si vyberie rekvalifikačný kurz.

Je dôležité mať na pamäti, že obdobie nezamestnanosti je dočasné a s dôsledným plánovaním a úsporným prístupom je možné riadne spravovať financie. Ak sa človek vopred pripraví, vytvorí si dostatočnú rezervu, nemusí sa nakoniec spoliehať ani na pôžičky pre nezamestnaných.

Nikto by nemal zabudnúť sústrediť sa aj počas tohto obdobia na vyhľadávanie nových príležitostí a investovať čas do svojho osobného a profesionálneho rozvoja.

Related articles

Comments

--- reklama ---PR článek