Pondělí, 23 ledna, 2023
novinky

Ako si udržať nové zamestnanie radí job portál 123jobs.sk

Našli ste v množstve pracovných inzerátov ponuku inzercie práce, ktorá vás zaujala a odpovedali ste naň? Ak ste prešli úspešne aj pracovným pohovorom a máte v ruke pracovnú zmluvu stále nemáte vyhraté. Pred vami je skúšobná doba, počas ktorej sa musíte osvedčiť.

Skúšobná doba

Skúšobná doba trvá tri mesiace. Počas nej si môžete vyskúšať ako budete danú prácu zvládať, ako budete vychádzať s kolegami, či vám vyhovuje tempo práce, pracovná doba atď. Vy ale nie ste jediní, kto niečo skúša. Zamestnávateľ si počas skúšobnej doby preverí vaše schopnosti, skúsenosti,…

Počas skúšobnej doby môžete dať kedykoľvek výpoveď bez udania dôvodu. Rovnako sa ale môže zachovať aj zamestnávateľ. Výpoveď je ale potrebné podať písomne, inak nie je platná.

Čo ale robiť ak sa vám v novej práci páči a chcete sa v nej udržať. Stačí ak skúšobnú dobu úspešne zvládnete a dokážete zamestnávateľovi, že budete pre neho prínosom.

Ako zvládnuť skúšobnú dobu

Informujte sa

V práci ste nováčikom a všetci (kolegovia, nadriadení a aj zamestnávateľ) rátajú s tým, že všetkému nerozumiete. Preto, ak vám niečo nie je jasné pýtajte sa. Je to lepšie než sa hrať na hrdinu, ktorý všetko zvládne a vie.

Neobávajte sa všetko podstatné si zapisovať. Budete mať tak istotu, že sa všetko rýchlejšie naučíte a nič podstatné vám neunikne.

Termíny

Pri odovzdávaní úloh sa snažte dodržať termíny. Ak budete s prácou meškať nebude to na vás ako nováčika vrhať dobré svetlo. Je lepšie ak si na splnenie úlohy vypýtate dlhší čas, prípadne o nedodržaní termínu informujte v predstihu všetkých, ktorých sa to dotýka.

Kolektív

Pokúste sa medzi kolegami nájsť spriaznenú dušu, ktorá vám pomaly pomôže zapadnúť do kolektívu. Určite sa ale v novom kolektíve nepokúšajte strhnúť pozornosť hneď na seba. Je dôležité aby vás zamestnávateľ a aj kolegovia brali hlavne ako spoľahlivú, ochotnú a dôveryhodnú osobu.

Internet

Internet je dnes všade a aj v práci. Či už robíte pri počítači, alebo pri páse vyhnite sa surfovaniu po internete počas pracovnej doby. V zamestnaní sa máte venovať práci, nie sociálnym sieťam, klebeteniu s priateľmi cez aplikácie a pod.

Skúšobná doba si bude žiadať vašu dochviľnosť a plnú sústredenosť na prácu. Snažte sa chodiť do práce načas a určite neodchádzajte pár minút pred skončením pracovnej doby. Našli ste si ideálnu prácu tak sa snažte si ju udržať.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.