Pondělí, 23 ledna, 2023
novinky

Dom plný kameňa a svetla. Určite vás očarí

Každá novostavba by mala rešpektovať staviteľstvo typické pre miesto, kde vzniká. Bohužiaľ sa to už veľmi nedrží, a preto sme radi, že vám môžeme predstaviť rodinný dom, ktorý vychádza z pôvodnej architektúry, ktorá je doplnená o moderné prvky.

Bratislavské architektonické štúdio beef architekti dostalo možnosť realizovať projekt na slnečnej Malorke. Súčasťou zadania bol aj výber vhodného pozemku. Vďaka tomu získali možnosť prejsť ostrov od severu na juh a od východu na západ, dôkladne nasať tamojšiu atmosféru a spoznať očarujúcu prírodu najväčšieho z Baleárskych ostrovov.

„Fascinovali nás pôvodné kamenné domy a špecifická svetelná scéna ich interiérov, zatienených charakteristickými okenicami. Už vtedy sme vedeli, že chceme navrhnúť dom, ktorý bude rozprávať práve o tejto atmosfére,“ vysvetľujú architekti.

DOM S PRIRODZENÝM VETRANÍM
Po roku hľadania podarilo nájsť pozemok v obľúbenej rezidenčnej štvrti so štyrmi vysokými borovicami na dohľad, ktorý si klient okamžite zamiloval. V súlade s prísnymi miestnymi predpismi architekti navrhli kompaktný dom v strmom teréne.

Na severnej strane domu v mieste patia navrhli výrez, ktorý umožňuje priečne vetranie celého domu a vetranie a presvetlenie spodného obytného podlažia. Dom je možné vetrať prirodzene, komínovým efektom, pomocou veľkého strešného okna umiestneného uprostred domu nad schodiskom.

FASÁDA, KTORÁ OCHLADZUJE
Ďalším opatrením, ktoré minimalizuje klimatizáciu a vykurovanie domu, je viacvrstvová fasáda s masívnym kamenným obkladom na povrchu, ktorý má významný potenciál akumulovať tepelnú energiu a pozitívne tak prispieť k celkovej energetickej bilancii domu.

Použitie miestneho lomového kameňa na fasádu je taktiež odkazom na ľudovú architektúru Mallorky. Po celom ostrove nájdete tento kameň použitý buď na pôvodných domoch, alebo na obyčajných múroch pozdĺž ciest.

MODERNÉ OKENICE
Masívny vzhľad kamennej fasády je prerušený štíhlymi doskami betónových prefabrikátov. Hlboké okenné perforácie vo fasáde majú zase zabrániť prehrievaniu interiéru v letných mesiacoch.

„Miestny motív okeníc sme pretvorili na veľké posuvné presklené panely so svetlou štruktúrou dreva, ktoré vytvárajú akúsi nárazníkovú zónu s prirodzeným prúdením vzduchu medzi interiérom a exteriérom a zároveň vytvárajú čo najautentickejšiu stredomorskú atmosféru hry svetla a tieňa,“ vysvetľujú architekti.

INTERIÉR SO SLOVENSKÝM DOTYKOM
Interiér je zámerne tlmený a necháva vyniknúť prevažne na zákazku vyrobenému nábytku. „U svietidiel nad jedálenským stolom sme neodolali remeselnému spracovaniu slovenských keramikov si.li.ceramics & modranska,“ podotýkajú architekti.

Všadeprítomná vykladaná kamenná fasáda a tradičná vápenná omietka „Estuco de cal“ dotvárajú autentickú atmosféru miestneho koloritu s jemnými nerovnosťami.

„Mali sme možnosť podieľať sa na celom procese výstavby domu až po vybavení interiéru ako autor a technický dozor investora. Počas tejto doby sme spoznali miestnu špecifickú stavebnú kultúru a zvyky, čo nám rozšírilo obzory a utvrdilo nás v presvedčení, že architektúra musí rešpektovať historický a kultúrny kontext miesta, kde vzniká,“ uzatvárajú svoje rozprávanie architekti Radoslav Buzinkay a Andrej Ferenčík.

Všudypřítomná vykládaná kamenná fasáda a tradiční vápenná omítka „Estuco de cal“ dotvářejí autentickou atmosféru místního koloritu s jemnými nerovnostmi.

„Měli jsme možnost podílet se na celém procesu výstavby domu až po vybavení interiéru jako autor a technický dozor investora. Během této doby jsme poznali místní specifickou stavební kulturu a zvyky, což nám rozšířilo obzory a utvrdilo nás v přesvědčení, že architektura musí respektovat historický a kulturní kontext místa, kde vzniká,“ uzavírají své vyprávění architekti Radoslav Buzinkay a Andrej Ferenčík.

Related articles

Comments

Share article

spot_img

Latest articles

Newsletter

Subscribe to stay updated.